Orzeszki bukowe - przysmak nie tylko dla wiewiórek


Buk zwyczajny to drzewo występujące w lasach na całym obszarze naszego kraju. Jego orzeszki zwane bukwią są jadalne i stanowią fajny dodatek do ciast, sałatek czy też nalewek.

Gdzie i kiedy zbierać orzeszki bukowe ?

beech nuts 228557 640

 

Buk zwyczajny rozpoczyna kwitnienie w wieku ok. 60-80 lat dlatego też orzeszków należy szukać pod dorosłymi okazami drzewa. Obficie owocuje co ok. 6 lat wydając jesienią liczne kolczaste owoce, w których ukryte są orzeszki. Owoce opadają na ziemię w okresie od września do listopada. Bukiew smakiem przypomina orzechy włoskie. Orzeszki zawierają dużo tłuszczów, białek, węglowodanów a także skrobię, celulozę, kwasy kumarowy, wanilinowy, jabłkowy, cytrynowy.

 

beech 196595 640Orzeszki są jadalne dla ludzi. Jak mówi jednak stare przysłowie co za dużo to niezdrowo. I tak orzeszki spożyte w stanie surowym w zbyt dużych ilościach są szkodliwe dla człowieka ze względu na obecność faginy ( działanie toksyczne). Przed spożyciem orzeszki należy wyprażyć bowiem fagina szybko rozkłada się w wysokiej temperaturze.

 Jak podaje literatura orzeszki bukowe były znane i chętnie spożywane już w starożytności przez Greków. W Niemczech olej bukowy dodawano do sałatek oraz wyrabiano z niego margarynę ( znacznie tańszą niż masło). We Francji prażone orzeszki stanowiły zamiennik kawy.