Mierzymy odczyn gleby domowym sposobem


Co roku w grudniu stajemy przed dylematem jakie drzewko dobrać na naszą świąteczną choinkę. Jeśli liczy się dla nas aspekt ekonomiczny wybierajmy drzewka sztuczne, które obecnie do złudzenia przypominają żywe iglaki i z pewnością posłużą nam wiele lat. Decydując się na żywą "choinkę" możemy wybierać z dość dużego wachlarza roślin. Cena uzależniona będzie nie tylko od gatunku drzewa ale również od tego czy będzie ono cięte czy też w donicy. Najtańsze są świerki i sosny, droższe jodły. Niezależnie od gatunku więcej zapłacimy za drzewa w donicach.

Co zatem wybrać ?    Sprawdź poniżej. 

 

Świerk pospolity (Picea abies)

 

Drzewko o pięknym stożkowym pokroju i żywicznym aromacie wypełni nasze mieszkania iglastym zapachem. Trzeba jednak pamiętać, że razem z zapachem drzewko wypełni nasze mieszkanie ogromem igieł i to już od momentu przekroczenia jego progu.

świerk pospolity2christmas tree 1115990 640

 

 

 

 

 

 

 


 

Świerk kłujący (Picea pungens)

 

Wyjątkowy stożkowy pokrój, piękny zapach ale jak sama nazwa wskazuje wyjątkowo mocno kłuje. Przystrojenie takiego okazu będzie sporym wyzwaniem. Igły są nieco trwalsze niż u świerku pospolitego.

świerk kłujący2

christmas 1079912 640

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Jodła pospolita (Abies alba)

 

Gatunek pięknie pachnący, o ciemnozielonych miękkich igłach. Wybierając jodłę nie musimy martwić się, że pod drzewkiem oprócz bożonarodzeniowych prezentów znajdziemy ogromne ilości spadających igieł. W przeciwieństwie do świerków liście jodły zasychają na gałązkach. 


jodłajodła pospolita2

 

 

 

 

 

 

 


 

Jodła kaukaska (Abies nordmanniana)

 

Jedno z najtrwalszych drzewek bożonarodzeniowych. Przy prawidłowej pielęgnacji będzie zdobiło mieszkanie zielonymi gałązkami nawet przez 8 tygodni. Należy jednak pamiętać, że z niej nie unosi się żywiczny aromat. Wadą jest również dość wysoka cena. Igły jak w przypadku pozostałych jodeł zasychają na gałązkach. 

the christmas tree 1081317 640jodła nordmaniana2

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Sosna pospolita (Pinus silvestris)

 

W naszym kraju bardzo rzadko  wybierana jako drzewko bożonarodzeniowe. A szkoda bo nie tylko pięknie pachnie ale również bardzo wolno zrzuca igły w pomieszczeniach. Nie ma jednak charakterystycznego dla „choinek” stożkowatego pokroju, stąd zapewne jej mniejsza popularność.

sosnasosna 22

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli podobał Ci się tekst proszę kliknij " lubię to" lub udostępnij znajomym. Ciebie nic to nie kosztuje a mnie daje satysfakcję dzielenia się wiedzą z innymi :)